10 účinných způsobů, jak se zbavit křivých zubů

10 účinných způsobů, jak se zbavit křivých zubů srp, 23 2023

Bělicí proužky a jak je používat

Můj první způsob, jak se zbavit křivých zubů, se týká využití bělicích proužků. Tyhle malé kousky papíru jsou namočené v látkách, které pomáhají vybělit zuby a časem mohou pomoci i s jejich narovnáním. Samozřejmě, neudělají zoubky rovnými přes noc, ale pokud je budete používat pravidelně, mohou udělat zázraky. Ale jak je použít správně?

Před použitím si důkladně vyčistěte zuby. Prstíky pak naneste na přední stranu zubů a počkejte na doporučený čas. Po uplynutí tohoto období je opláchněte a vyčistěte si zuby. A nezapomínejte, že bělení zubů je proces, který vyžaduje čas, takže se nerozčilujte, pokud nevidíte okamžité výsledky. Každý je jedinečný a proces bělení může trvat déle u jedné osoby než u druhé. Jako malý kluk jsem tuto metodu použil a výsledky byly úžasné, i když to chvíli trvalo.

Drátěné rovnátka - klasická volba

Klasický a tradiční způsob, jak se zbavit křivých zubů, je využití drátěných rovnátek. Bylo to jedno z prvních řešení, které řada lidí používala na cestě za dokonalým úsměvem a stále je to velmi oblíbená metod.

Pokud jste jako já a strávili jste dětství s, jak jsem je nazýval, "dráty na zubech", víte, že to může být trochu nepříjemné. Ale je to jedna z nejúčinnějších metod, jak zuby narovnat. Pamatujte, že tento proces může trvat několik let, ale výsledky stojí za to. Rád bych zmínil, že jako teenager jsem nosil rovnátka a i přes nepohodlí a nespočet návštěv u zubaře, ty rovné zuby stály za to.

Clear aligners - moderní a pohodlná volba

Clear aligners, známí také jako průhledné rovnátka, jsou moderní variantou klasických drátěných rovnátek. Jsou prakticky neviditelné a lze je snadno sundat, což umožňuje ústní hygienu a jídelní zážitek bez potíží.

Jako muž srovnávající rovnátka a aligners, mohu říci, že aligners jsou mnohem méně nepříjemné. Navíc, vzhledem k tomu, že je lze sundat, můžete je vyhodit, pokud plánujete večeři nebo zvláštní událost. Byla to jistě moje volba, když jsem potřeboval druhé rovnátka (ano, nechal jsem své drátěné rovnátka jíst příliš často jablka bez rozkousnutí a pak jsem je musel zase nasadit).

Zubní páska pro mírné případy

Zubní páska je další, méně známá metoda pro zlepšení vzhledu zubů. Je to vlastně proužek pružného materiálu, který se nosí přes zuby a pomáhá jim udržovat správnou polohu. Toto řešení je méně invazivní než rovnátka a často se používá pro mírné případy nebo pro údržbu po odstranění rovnátek.

Je zvláště oblíbený u mladých lidí a dospělých, kteří nechtějí nosit rovnátka. Na rozdíl od rovnátek a aligners, nemusíte chodit na časté návštěvy u zubaře, abyste si nechali přizpůsobit zubní páska. To je úžasné, pokud jste jako já a máte zubaře lehkou fobii. Účinnost této metody závisí na závažnosti vaší situace a na tom, kolik času jste ochotni investovat do upravení svého úsměvu.

Zubní operace pro závažné případy

Někdy prostě rovnátka nebo alignery nejsou dostatečné. Pro závažné případy může být nutná zubní operace. Pokud vám byla doporučena zubní operace, měli byste vědět, že to může být závažný a invazivní zákrok, který vyžaduje rekonvalescenci. Ale výsledky mohou být dramatické.

Já osobně nemám zkušenosti s touto metodou, ale mám přítele, který prošel tímto procesem. Poté, co strávil roky s rovnátky, se rozhodl pro operaci a výsledky byly úžasné. Jeho nový úsměv byl rozhodně stál za veškeré nepohodlí. Ale pamatujte, toto je velký krok a měl by být důkladně probrán s odborníky.

Použití ústních cvičení pro zlepšení úsměvu

Své zuby můžete zlepšit také pomocí určitých cvičení a technik, které můžete provádět pravidelně. Tyto techniky se zaměřují na posílení svalů kolem úst a čelistí, což může pomoci s rovnáním zubů.

Osobně jsem opět neměl se zkušenosti s touto metodou, ale jsem si jistý, že v některých případech by mohla být účinná. Například, cvičení jako je dotýkání se jazykem horní patra a podobně mohou být nápomocné. Ale opět platí, že pravděpodobně nebudou stačit pro závažné případy a měly by být prováděny spolu s dalšími zmiňovanými metodami.