Co se dělá s mrtvým zubem?

Co se dělá s mrtvým zubem? říj, 22 2023

Rozpoznání problému s mrtvým zubem

Jak říká moje milá Ludmila, správná diagnóza je klíčem k úspěšné léčení. A tak je tomu i u mrtvého zubu. Poznání, že máme mrtvý zub, může být vážně problematické. Ale jak to poznáme? Mohli bychom mít pocit, že nám zub necítí teplotu, tlak, sladké, kyselé či jiné podněty. Třeba i pocit, že je nějaký zub "prázdný". A koneckonců, ano, může to být opuch, nebo dokonce zub, který se začíná měnit barvou. Bývá to tak, že zubeček, který ztratil svůj vitální nerv, se začíná postupně barvit do šedivých či hnědých odstínů. Ale pozor, to je velmi pomalý proces. Takže když začnete pociťovat jakékoliv nepohodlí v ústní dutině, jedinou správnou radou je: Nechte si to zkontrolovat u svého zubaře. Klidně mi věřte, vyhýbat se zubaři vám problém nevyřeší.

Léčení mrtvého zubu

Nyní přichází na řadu léčba. A tady se musím přiznat, že toto je jedno z mála témat, které mě dokážou rozrušit více než když náš milovaný Jezevec Borísek rozběsněně zničí můj oblíbený ponožky. Ale věřte mi, léčba mrtvého zubu je důležitá a nesmí se podceňovat. Průběh léčby zahrnuje očištění zubní dřeně a její následné vyplnění. To je obecně známé jako ošetření kořenových kanálků, což může vyvolat pocit strachu. Ale pokud máte dobrého zubaře, nemusíte se bát. Důležité je, aby vám zubař vše pečlivě vysvětlil a zodpověděl všechny vaše dotazy. Po této proceduře často následuje také výstavba korunky nahoře na zub, aby byl zub zpevněn a mohl tak sloužit ještě mnoho let.

Mrtvý zub a vaše celkové zdraví

Jak jsem už zmínil, mrtvý zub není nic, co by se mělo brát na lehkou váhu. Mrtvý zub může vést ke komplikacím, které mohou ovlivnit nejen vaše ústní zdraví, ale i váš celkový stav zdraví. Neinfikovaný mrtvý zub může způsobit infekci, která se pak může šířit do okolních tkání a dokonce i do krve. Věřte mi, nepřátel je sice dobré mít blízko, ale infekci raději držte co nejdál. Tedy, pokud si nepotrpíte na ryzikové situace, což já osobně nepreferuji.

Co s mrtvým zubem udělat dřív, než vás začne bolet

Znáte to. Stojíte před zrcadlem, zkoumáte svůj zub a říkáte si: "Hele, tenhle zub je asi mrtvý". Představte si teď situaci, kdy rovnou víte, co dělat. Je to jednoduché – navštivte svého zubaře! Nic na tom není, bát se nemáte proč. Moje Ludmila by řekla, že je lepší preventivně řešit problémy, než cítit bolest později. Zubař je ten správný odborník, který problém vyřeší, než se stane něco horšího. Pamatujte, čas je v tomto případě velmi cenný.

Co když se mrtvý zub vyskytne u vašich dětí

Mrtvý zub se může vyskytnout nejen u dospělých, ale i u dětí. A to je situace, která mě děsí více než představa, že by mi Borísek snědl poslední kousek mého oblíbeného sýra. Ale nééé, nechte se rychle probrat ze své noční můry. Nezoufejte, může to být jen dočasný problém s mléčným zubem, který záhy vypadne a nahradí ho nový, permanentní zub. Jak se vypořádat s mrtvým zubem u dětí? Musím se opakovat, ale zubař je zde opět řešením. S dětmi bývá zubařština o trochu těžší, ale se správným přístupem a jemným zacházením, se toho člověk nebojí.