Estetické dentální fazety: Průvodce návratem do každodenního života po zákroku

Estetické dentální fazety: Průvodce návratem do každodenního života po zákroku pro, 15 2023

Co jsou estetické fazety a proč jsou tak populární

Když jsem se poprvé dozvěděla o estetických fazetách, byla jsem fascinovaná tím, jak něco tak malého, jako je tenoučká vrstvička porcelánu nebo kompozitního materiálu, může kompletně změnit vzhled člověka. A není to jen o tom, že si někdo chce 'vylepšit' svůj úsměv – estetické fazety skutečně pomáhají obnovit sebevědomí mnoha lidem, kteří z nějakého důvodu s úsměvem nebyli spokojení. Možná to bylo kvůli barevným nebo tvarovým nepravidelnostem nebo třeba kvůli následkům úrazu. Jak takový malý zákrok dokáže udělat s lidmi velké změny! A proč bychom nemohli mít krásný úsměv, když na to máme technologie, že? A já bych o tématu mohla mluvit hodinami. Ale pojďme se podívat na to, co se děje po tom, co odcházíte ze stomatologické kliniky s novým, svítivým úsměvem. Jak se vracíte do běžného života a co všechno to obnáší? Myslím, že to je stejně tak důležité jako ten moment, kdy si poprvé prohlížíte svůj nový úsměv v zrcadle.

První dny po zákroku: O co se starat

Tak, jako každý zákrook, i aplikace estetických fazet má své okamžiky, kdy si říkáte, jestli to všechno stálo za to. Vy neustále obdivujete svůj nový úsměv v zrcadle, ale zároveň jste trošku mimozemšťan, co se týče jídla a nápojů. Není to nic hrozného, ale přece jen je třeba být první dny opatrný. Teplé nápoje pijte s jistou rezervou a u ledových drinků raději počkejte. Fazety si zvykají na své nové 'bydlení' a my jim v tom musíme trošku pomoci. A co žvýkačky nebo tužší potraviny? S těmi si dejte pauzu alespoň na první týden, ať vaše nové parťáky nepoškodíte.

O čem mluvit se zubařem: Důležité informace a doporučení

Zubaři jsou skvělí, ale občas mívají tendenci nám hodit tolik informací najednou, že to ani nestihneme všechno zpracovat. Ale vězte, že po zákroku vám dají detailní instrukce, kterým byste měli věnovat dostatečnou pozornost. A taky si pokládejte otázky! Například, jak dlouho trvá, než si na fazety plně zvyknete, nebo jaké jsou věci, kterým byste se měli vyhnout. Mějte seznam svých otázek připravený předem, ať neodejdete s pocitem, že jste na něco zapomněli. Já jsem typická – hned jak vyjdu ze dveří, napadnou mě nejdůležitější otázky. Naštěstí už mám svého zubaře nastudovaného, tak mi na později zodpoví i SMSky!

Úprava stravovacích návyků: Co jíst a čemu se vyhnout

Nemyslete si, že budete muset přejít na tekutou dietu nebo po zbytek života jíst jen pyré. Ale v prvních dnech po aplikaci fazet opravdu dávejte pozor na to, co jíte. Jídla by měla být měkká a snadno stravitelná. Já osobně jsem po zákroku milovala domácí polévky a jemné smoothies. Dala jsem si pauzu od těch tvrdých jablíček a sušenek, ačkoliv jsou normálně moje oblíbené. Je to přechodné období a má to svůj smysl. Zapomeňte na popcorn při sledování filmů na pár týdnů. A ty ledové kostky v drinku? Raději je nechť plavou samotné, vaše fazety vám poděkují.

Hygiena ústní dutiny: Jak pečovat o nový úsměv

Naprosto zásadní je pečovat o svůj úsměv a o estetické fazety jako o poklad. Myslela bych, že to je samozřejmost, ale ne vždy to tak je. Základem je dobrý zubní kartáček - já preferuji elektrický, protože práce s ním je pro mě příjemnější a mám pocit, že mi lépe čistí zuby. Jemná a důkladná péče je klíčem, a samozřejmě nemějte strach ze zubní nitě. Stejně jako já byste měli být už s ní kamarádíčci! A nezapomínejte na pravidelné návštěvy u zubaře, aby vám ten úsměv dlouho vydržel jako nový.

Odolnost fazet a každodenní aktivity

I když jsou estetické fazety odolné a připravené na každodenní bitvu s ranními kávami a večerními večeřemi, neznamená to, že s nimi můžete zacházet bez obav. Pamatujte, že jsou to vaši noví kamarádi a chcete, aby s vámi vydrželi co nejdéle. Já mám obrovskou slabost pro ledovou tříšť v létě. Musela jsem ji ale vyměnit za méně dramatičtí ledový drink bez kousání do ledu. A pokud jste sportovní nadšenec, nezapomínejte na ochranné ústní chrániče – fazety jsou sice odolné, ale boxerský zápas bez chrániče by nebyl nejlepší nápad, co říkáte?

Sociální život a fazety: Jak reaguje okolí

Pojďme se trochu pobavit o reakcích lidí. A víte co? Každý má tendenci si všimnout nových věcí, a váš úsměv se novinkou stává. Lidé si všimnou, někteří to okomentují, jiní jen příjemně kývnou. Ale většinou si ta pozitivní změna zaslouží pochvalu. Já jsem si zvykla na 'Ty jsi něco změnila? Vypadáš skvěle!' a radši bych slyšela tuto reakci, než kdybych změnu neudělala, ne? Takže mějte na paměti, že pokud jste si pro svůj nový úsměv opravdu jít, musíte se taky připravit na to, že okolí to zaregistruje a může se o tom i zmínit. Pohlavní na to s hrdostí!

Kdy se vrátit na kontrolu a co očekávat od další péče

Kdybychom to celé měli shrnout, nejzásadnější je pravidelná kontrola a práce na tom, aby vaše nové estetické fazety zůstaly krásné dlouho do budoucna. Většinou vás váš zubař pozve na kontrolu, aby mohl zkontrolovat, jak si fazety vedou, jestli nenastaly nějaké komplikace, a zda je všechno v pořádku. U mně to bylo tak po třech týdnech, ale každý zubař může mít trochu jiný harmonogram. Očekávejte, že se budete o svůj úsměv starat víc, než jste byli zvyklí, ale s láskou a péčí vám to vaše nová investice vrátí v podobě skvělého pocitu každý den.