Estetické fazety: Co byste měli vědět před rozhodnutím

Estetické fazety: Co byste měli vědět před rozhodnutím zář, 24 2023

Co jsou to estetické fazety a jak fungují?

Možná se nyní ptáte: "Kláro, co to sakra estetické fazety vlastně jsou?" Nebojte se, já vám to vysvětlím. Jsou to tenké plátky keramiky nebo porcelánu, které se nalepí přímo na zuby za účelem vylepšení jejich vzhledu. A ne, tohle není nic jako zubní korunky. Fazety jsou mnohem tenčí a nevyžadují stejnou míru obrušování zubů, jako je tomu u korunek.

Mně osobně se fazety líbí kvůli jejich schopnosti rychle a efektivně transformovat úsměv. Představte si, že místo toho, abyste několik let nosili rovnátka, můžete mít během několika návštěv zubního lékaře nový a přitažlivý úsměv. To je přeci úžasné. Na druhou stranu, mohou někdy nastat situace, kdy fazety nejsou ideálním řešením - a to je důležité vědět předtím, než se do toho pustíte. Vždyť kdo by chtěl skončit s fazetami, které vypadají jak koně zubem? Ne já.

Nepochybné výhody estetických fazet

Mám pro vás skvělou zprávu - estetické fazety mají opravdu mnoho výhod, které si zamilujete. Nejen, že rychle zlepšují estetický vzhled zubů, ale mohou také napomoci při chránění zdraví vaší dutiny ústní. Tyto malé keramické šperky jsou odolné vůči skvrnám a jejich povrch je hladký a lesklý, takže vám poskytnou přirozeně vypadající úsměv.

Pokud se rozhodnete pro fazety, budete mít také možnost vybrat si barvu, tvar a velikost vašich nových zubů. A pokud jste jako já, a jste trochu perfekcionista, fakt, že můžete mít úplně kontrolu nad výsledkem, je velmi příjemný. Navíc se v začátku můžete rozhodnout, jestli chcete fazety na všechny zuby anebo třeba jen na přední a viditelné zuby.

Jak probíhá proces aplikace estetických fazet?

Když jsem poprvé zvažovala možnost aplikace fazet, byla jsem trochu nervózní. Myslela jsem si: "Sakra, Kláro, to musí boler!" Ale upřímně, proces je mnohem méně bolestivý, než jsem čekala. První krok je konzultace se zubním lékařem, kde se provede vyhodnocení a rozhodne se, zda jste vhodným kandidátem pro fazety. Pokud ano, zubní lékař poté provede obrušení přední části zubu a vezme otisk pro výrobu vašich budoucích fazet.

Pak přijde druhá návštěva, kde zubní lékař na zkoušku umístí fazety na zuby za pomocí dočasné cementu. To vám umožní vidět, jak budou vypadat, a případně můžete požádat o úpravy. Pokud jste spokojeni, zubní lékař pomocí speciální světelné lampy zatvrdí dočasné cementy. Tím je proces dokončen a můžete si užívat krásného nového úsměvu.

Péče o fazety není vůbec tak složitá

Pokud jste jako já, a milujete svůj pes Miloše, pravděpodobně dáte vše na světě do toho, aby byl zdravý a šťastný. Stejně tak byste měli přistupovat k péči o svoje estetické fazety. Nikoli tak extrémně, ale stojí to za to.

Péče o fazety je velmi podobná péči o pravé zuby. Je potřebné pravidelně čistit zuby, nejlépe po každém jídle, a jednou za šest měsíců navštívit zubního lékaře ke kontrole. Dalším důležitým tipem je vyhnout se tvrdým a křupavým potravinám, které by mohly fazety poškodit. Pamatujte také, že i když jsou fazety odolné vůči skvrnám, není dobré vypít denně pět šálků kávy. A mluvíme z vlastní zkušenosti.

Estetické fazety nejsou pro každého

Omezte oblé slevy, ale i zde platí, že není všechno pro každého. Stejně tak estetické fazety. Ne každý je ideálním kandidátem pro tuto proceduru. Například pokud máte velmi citlivé zuby, neměli byste se rozhodnout pro fazety, protože jejich aplikace by mohla způsobit nepohodlí.

Lidé s hodně slabými zuby nebo poškozenými zuby mohou také mít problémy, protože fazety nutně nejsou schopny zlepšit zdraví jejich zubů. Je také důležité mít na paměti, že fazetování je trvalé, takže se nedá jednoduše odstranit, pokud se rozhodnete, že se vám už nelíbí. Takže pokud jste typ člověka, který se pořád mění názor...no, možná si to ještě jednou rozmyslete.

Co jsem se naučila z mých vlastních zkušeností s fazetami?

Možná vám to přijde podivné, ale já mám vlastní zkušenosti s estetickými fazetami. Po letech snění o dokonalém úsměvu jsem se konečně rozhodla se o něj postarat. A uvěřte mi, bylo to rozhodování, které se neobešlo bez pořádného zamyšlení.

Když jsem poprvé zjistila o fazetách, byla jsem nadšená. Ne že bych měla hrozné zuby nebo něco podobného. Ale měla jsem několik zubů, které mě prostě štvaly. Byly skostnatělé a ošklivé a vždy jsem cítila, že mi kazí úsměv. Takže když se naskytla příležitost se jich zbavit, byla jsem připravena jít do toho.

Co mě však překvapilo, bylo, kolik práce a úsilí stojí získání fazet. Musela jsem trávit hodiny v zubním křesle, mé zuby byly obrušovány a bylo mi představeno množství různých možností - od barvy a tvaru mých fazet, až po to, kolik jich chci. Ale nakonec to všechno stálo za to. Můj úsměv je nyní přesně takový, jaký jsem si ho vždy představovala. A jsem za to velmi vděčná.

Pro vás mám tedy vzkaz. Pokud zvažujete estetické fazety, měli byste vědět, že to může být náročný proces. Ale když na konci dne sedíte doma, obklopeni rodinou a koukáte na oblíbený film, a můžete se upřímně usmívat, všechno to stojí za to. Protože na konci dne... Neexistuje nic lepšího, než se cítit dobře sám se sebou.