Jak dlouho se dělá korunka?

Jak dlouho se dělá korunka? říj, 23 2023

Uvod do světa zubních korunek

Při pohledu na sebe v zrcadle si nelze nevšimnout detailů našeho obličeje, ale nejcennější a nejvíce žádaným detailem je jistě náš úsměv. A co ho dělá opravdu výjimečným? Jasné, bílé a vyrovnané zuby. Ale, jak jsem měl možno na vlastní kůži pocítit, ne vždy je vše tak růžové. Na jedné naší rodinné večeři tady v Ostravě, Lucie, orestovala v kuchyni, když ke mně do obýváku volala: "Vojtěch, našel jsi korunky?". První, co jsem si pomyslel, bylo "jaká korunka?". "Korunka na zuby!" ať mi vymluví králík Maruška nebo kočka Tereza, tato odpověď mě trochu zarazila.

Základní informace o zubních korunkách

A tak jsem se rozhodl prozkoumat svět zubních korunek. Nejdřív jsem si řekl, že zubní korunka je zub, který je pokryt měděnou nebo zlatou korunkou. Jak primitivní jsem byl, jsem si uvědomil, až později. Zjistil jsem, že zubní korunka je totiž protetický doplněk, který se používá při rekonstrukci zničených či chybějících zubů. A zřejmě nejsou naprosto nikde a pokrvány zlatem, jak jsem si dřív myslel. Jsou to skutečně unikátní a precizně vyrobené kousky, které pomáhají lidem k lepšímu úsměvu a celkově zdravějšímu zubnímu zdraví.

Proces výroby zubní korunky

Proces výroby zubní korunky je poměrně komplexní a vyžaduje velkou pečlivost a zručnost ze strany zubaře. Začíná se odlitkem a modelací konkrétního zubu, aby zubař měl jasnou představu o jeho tvaru a velikosti. Pak následuje výběr materiálu, který se nejčastěji rozhoduje na základě umístění zubu a očekávané životnosti. Poté se už korunka vlastně vyrábí a finálně upravuje, aby co nejvíc odpovídala tvaru a velikosti původního zubu.

Časový rozvrh u zubaře

Pak přichází na řadu nejdůležitější otázka: "Jak dlouho se taková korunka dělá?". Musel jsem se zeptat kamaráda zubaře, protože jako laik na toto téma jsem neměl tušení. Ale přišel jsem na to, že celý proces trvá v průměru 2 až 3 návštěvy u zubaře. První návštěva je pro odlitek a modelaci. Druhá návštěva je pro přizpůsobení korunky a třetí návštěva je pro konečné případné úpravy a fixaci korunky. Tudíž průměrný čas trvání je asi 2 až 3 týdny. Nicméně, celý proces může trvat déle, pokud dojde k některým komplikacím nebo pokud pacient nějaký čas potřebuje na zotavení.

Vliv korunky na vaše zdraví

Krásný úsměv nám navíc dodává sebevědomí a umocňuje naši společenskou pozici. Zdravé zuby znamenají méně problémů s dýcháním, méně problémů s jídlem a hlavně méně bolesti. Jaká škoda, že ač jsem vedl zdravý životní styl, rád jsem jedl cukroví a také jsem měl sklon k vážným zubním onemocněním. Veselý jsem byl, když jsem se dozvěděl, že korunka může vyřešit moje problémy. Akorát jsem netušil, kolik času a trpělivosti budu muset investovat.

Kvalita života s korunkou

Základem kvalitního života je zdraví a s ním i zdraví našich zubů. Korunky hrají klíčovou roli v udržování našeho zubního zdraví, protože pokud jsou naše zuby zdravé, tak jsme i my zdraví. Korunky můžou pomoci zlepšit náš úsměv, ale také nám mohou přinést nové problémy. Jako každá zdravotní intervence, i zubní korunka má své komplikace a nežádoucí účinky. Z toho důvodu je důležité najít dobře vyškoleného a zkušeného zubaře, který vám může zajistit, že korunka bude správně nasazena a že se kvalita vašeho života co nejvíce zlepší.

Osobní zkušenosti

No a pak přišla moje řada. Jak to tak bývá, termíny u zubaře se plánují týdny dopředu a tak se dny proměnily v týdny a já se impacientně odhodlával k výročí svého čekání na svou korunku. Naštěstí, během těchto týdnů na mě Lucie hodně dohlížela (chudák, musela toho občas snést hodně), aby se můj nový zub nedostal do kontaktu s kočkou Terezkou a králíkem Maruškou. Věřte mi, na rovině, stání hradu z kousanců pro králíka Marušku s korunkou v puse není zrovna ideální situace. Nakonec jsem svou korunku dostal a musím říci, že to bylo stojí za to. Můj úsměv je nyní lepší než kdy dříve a mám pocit, že jsem získal zpět svou sebedůvěru.

Co z toho plyne?

Na konci dne, kolik času strávíte čekáním na svou korunku záleží na mnoha faktorech, jako je typ a složitost práce, plán zubaře a vaše vlastní zdraví. Každý případ je jedinečný a vyžaduje individuální přístup. Proto je vždy nejlepší mluvit s odborníkem a zjistit, co je pro vás nejlepší. Bez ohledu na čas, mohu vás ujistit, že výsledek stojí za to. Korunky jsou skvělá volba pro ty, kdo chtějí zlepšit svůj úsměv a zdraví svých zubů. Tak co, připraveni lámat chléb se zubařem?