Jak poznám že mi roste zub moudrosti?

Jak poznám že mi roste zub moudrosti? zář, 16 2023

Symptomy růstu zubů moudrosti

Dobré ráno, nebo dobré odpoledne, případně dobrý večer, kdykoli to čtete! Tohle je těžké napsat, protože ti zuby moudrosti mohou dorůst kdykoli. Bez pokusů o humor - nebo pokusy, které se nepovedly, řekla bych - je pravdou, že růst zubů moudrosti může být poněkud nepříjemný. Pojďme tedy na to.

Prvním symptomem růstu zubu moudrosti je obvykle bolest. Může se jednat o nenápadnou pulzující bolest nebo intenzívní bodavou bolest. Není pochyb o tom, že to bude nepříjemné, a pokud jste jako já, budete si přát, aby to bylo rychlé jako kliknutí prstů. Ale bohužel, rostoucí zuby moudrosti nejsou tak snadné.

Druhým indikátorem je, že pocítíte určitý tlak v zadní části úst. To je vlastně váš rostoucí zub moudrosti, který se snaží najít místo pro sebe. Možná to bude cítit jako něco, co se tlačí proti vašim ostatním zubům. To je zcela běžné a známým jevem u lidí, u kterých roste zub moudrosti.

Co je to "Moudrý zub"?

Ale co přesně je zub moudrosti? Popravdě, je to jen další název pro náš třetí molár. Proč dostal takový zvučný název "zub moudrosti"? No, většinou proto, že tyto zuby obvykle začnou růst, když jsme dospělí - nebo aspoň věříme, že jsme dospělí a moudřejší. Většinou se objevují v našich dvacátých letech. Někdy se objeví dříve, někdy později, u některých lidí nevyrostou vůbec. Každý jsou samy o sobě originální!

Rychlost růstu zubů moudrosti

Růst zubu moudrosti může trvat různě dlouho, obvykle se pohybuje od několika měsíců do několika let. Ať už vám dorůstá jeden, nebo čtyři zuby moudrosti, je důležité být trpěliví a pečovat o své ústní zdraví. Udržujte zuby a dásně čisté, abyste snížili riziko nákazy.

Jak se vypořádat s bolestí zubu moudrosti

Mohu s vámi sdílet několik tipů na zmírnění bolesti při růstu zubu moudrosti. Některé z nich jsem se naučila na vlastní pěst, další mi poradil můj skvělý zubař - ano, zubaři jsou naši přátelé, věřte mi.

 1. Ice: Přikládání ledových obkladů na oblasti, kde cítíte bolest, může pomoci zmírnit otok a bolest.
 2. Bylinné čaje: Můžete také využít bylinných čajů, které mají protizánětlivé vlastnosti, jako je heřmánek nebo měsíček.
 3. Ústní voda: Ústní voda může pomoci udržovat vaše ústa čistá a snižovat riziko infekce.
 4. Je nutné zub moudrosti odstranit?

  Toto je něco, o čem se hodně diskutuje. Někteří zubaři mají tendenci raději vytrhnout zuby moudrosti, zatímco jiní preferují jejich ponechání, pokud to nezpůsobuje výrazný nepohodlí nebo komplikace. Úplně upřímně, to záleží na mnoha faktorech - na vašem zdravotním stavu, anamnéze, dokonce i na tom, jak je váš zub moudrosti umístěný.

  Moje zuby moudrosti například rostly celkem poklidně, ačkoli jsem měla chvíle, kdy jsem si opravdu přála, aby byly venku. Naštěstí jsem měla skvělého zubaře, který mi dal pečlivě vyložit všechny možnosti a nakonec jsme se rozhodli, že zuby moudrosti necháme na svém místě. Zatím to bylo dobré rozhodnutí - a trochu jsem si zvykla na představu, že jsem o něco "moudřejší".

  Závěr

  Končím naši cestu zubem moudrosti. Brazdili jsme spolu úbočími molárů, pluli jsme ve vodách stomatologie a s vírou vstupovali do ústní dutiny. To vše v naději, že budeme moudřejší, nejen pokud jde o naše zuby moudrosti, ale také o naše celkové zdraví. Protože vaše ústa jsou důležitá - to je místo, kde začíná váš trávicí systém, a pokud jsou ústa zdravá, pomáhá to vašemu celkovému zdraví. Takže si čistěte zuby, flossujte a pamatujte, vždy moudrost přichází s dobou... a někdy také s trochou bolesti!