Jak předcházet počínajícímu zubnímu kazu: Kompletní průvodce

Jak předcházet počínajícímu zubnímu kazu: Kompletní průvodce srp, 23 2023

Pochopení zubního kazu

Zubní kaz není nic jiného než nepřítel zubů. Pokud bychom ho měli blíže specifikovat, je to proces, během kterého bakterie v našich ústech přeměňují cukry na kyseliny, které pak poškozují zubní sklovinu. Tak se vytváří malé otvory, které v následujícím procesu mohou způsobit velký neštěstí, pokud nebudou řádně léčeny. Přestože si mnoho lidí myslí, že zubní kaz je problém, který postihuje pouze děti, pravda je taková, že může postihnout člověka v jakémkoli věku. Chcete znát zajímavý fakt? Neandrtálci se tímto problémem vůbec netrápili. Zdá se, že zubní kaz je výsadou moderního člověka, který konzumuje příliš mnoho cukru.

Pozor na stravu!

Takže jak předcházet počínajícímu zubnímu kazu? Začínejme u jídelníčku. Je důležité uvědomit si, že ne všechna jídla jsou pro naše zuby stejně zdravá. Některá, jak již bylo naznačeno, mohou dokonce napomáhat k rozvoji zubního kazu. Na černé listině máme cukry a sacharidy, které rády fermentují. Taková jídla jsou, bohužel, velmi často oblíbená. Dekadentní dorty, sladké limonády, rychlé sacharidy jako bílý chléb oder rýže - všechny tyto potraviny a nápoje nám mohou způsobit opravdové potíže. A chápu, že představa života bez těchto lahůdek je pro některé z nás téměř nesnesitelná. Ale je tu dobrá zpráva! Neznamená to, že se těmto potravinám musíme úplně vyhnout. Důležitá je moderace a správná ústní hygiena.

Řádná ústní hygiena

A nyní přichází na řadu ta nejdůležitější část předejití zubního kazu - ústní hygiena. Řádné čištění zubů je alfa a omega zdravých úst. Nepodceňujte to. Měli bychom si čistit zuby minimálně dvakrát denně a neměli bychom vynechat ani večerní čištění. Není to jen o zubech - dbejte na to, abyste vyčistili také jazyk a dásně. Pokud máte nízký stupeň tolerance vůči nudnosti, zkuste experimentovat s různými chutěmi zubních past, nebo si pořiďte elektrický zubní kartáček. Pokud se obáváte o svou peněženku, pamatujte, že náklady na předcházení zubnímu kazu jsou mnohem nižší než náklady na jeho léčení.

Dentální nit a ústní voda

Pokračujeme v našem průvodci prevencí zubního kazu s dentální nití a ústní vodou. Obě tyto pomůcky jsou velmi užitečné a měly by být součástí vaší každodenní rutiny. Dentální nit nám pomáhá odstraňovat potravinové zbytky mezi zuby, kde se často skrývají nepřátelské bakterie. A ústní voda? Ta je jako tajný agent, který se dostane tam, kam zubní kartáček nedosáhne. A kdo by nechtěl mít v ústech tajného agenta, že?

Pravidelné návštěvy u zubního lékaře

Nemůžeme naším zubům poskytnout optimální ochranu bez profesionální pomoci. Zubní lékař je ten, kdo dokáže odhalit - a řešit! - problémy, které sami neuvidíme. Proto bychom ho měli navštívit alespoň dvakrát do roka, i když se nám zdá, že s našimi zuby je všechno v pořádku. A pokud máte strach z zubního lékaře, nejste sami. Věřte mi, kdysi jsem se taky bál. Ale pak jsem potkal svou současnou zubařku, kterou bych popsal jako kombinaci pohádkové víly a superhrdinky. Od té doby se na návštěvy u zubaře těším. Možná najdete taky svou superhrdinskou zubařku!

Hračky pro zuby - fluoridy a xylitol

Masážní mýdlo, odrážedlo, LEGO kostičky... Naše zuby si také zaslouží hrát, ale s fluoridy a xylitolem! Fluorid je skutečný superhrdina, který bojuje proti kazu a také pomáhá regenerovat poškozenou sklovinu. Najdeme ho v mnoha zubních pastách a některých ústních vodách. Xylitol je sladidlo, které má nízký glykemický index a navíc dokáže inhibovat růst bakterií, které způsobují kaz.

Konec cukroví

Na závěr jsem pro vás připravil tip, který se mi zdá být pozoruhodný. Víte, jak se dá předejít zubnímu kazu? Přestaňte jíst cukroví! Aha, dostali jsem vás, že? Ale je to pravda. Nebudu vám lhát, je těžké to udělat, ale může to být velmi efektivní. Já si třeba pamatuju, že jednou jsem se rozhodl, že se na měsíc zbavím všech sladkostí. Bylo to těžké, ale stálo to za to. A teď? Teď si sladkosti dopřávám jen občas a vždycky si je náramně užiju. Tak možná si zkuste taky takovou výzvu. Kdo ví, možná zjistíte, že to cukroví ani tolik nepotřebujete.