Jak přirozeně a efektivně zmírnit citlivost zubů domácími metodami

Jak přirozeně a efektivně zmírnit citlivost zubů domácími metodami pro, 16 2023

Proč máme citlivé zuby a co s tím můžeme dělat

Citlivost zubů je takový otravný malér, co může vykouzlit grimasu na tváři, ať už popíjíte ledovou limonádu nebo si užíváte horkou čokoládu. Skoro mám pocit, že moje zuby reagují už jen na zmínku o změně teploty. A co se dozvídám po návštěvách u zubaře? No, zjevně si někteří z nás hrají na domácího řezníka s kartáčkem v ruce a docela si dásní a zubní sklovinu poničíme. Dobrá, uznávám, i já jsem občas přehnal to škrábání, a vyplatilo se to tak, že mě káva přestala bavit. Co je příčinou té citlivosti může být spousta věcí, jako třeba příliš tvrdý kartáček (vzpomínám si, jak mi Veronika nakoupila ty "ideální" kartáčky, které byly víc jako nářadí na čištění grilu), nebo trhliny ve sklovině, které mohou být i u pohledu neviditelné. Někdy to je zubní kaz, nebo ona prořídlá sklovina, kvůli které odkrýváme citlivou zubní dřeň.

Jedno z dobrých rozuzlení příběhů návštěv zubaře, které jsem zažil, bylo, že ta citlivost ještě nemusí znamenat konec světa nebo nutnost protahování kreditní karty na korunky a plomby. Existují přírodní léčebné metody, které mohou citlivost zubů mírnit. A není to magie ani čáry, některé přírodní složky opravdu mají schopnosti tlumit ten nepříjemný pocit. Nezapomeňte ale, že jestliže máte opravdu velké bolesti, je dobré navštívit zubního lékaře - ne vždy to jde vyřešit doma v klidu a tepelném komfortu u krbu.

Slíbena změna – začínáme změnou zubní hygieny

Prvním krokem je hodit staré zvyky za hlavu tak jako Max hodí za hlavu tenisák, když se mu nechce hrát. To znamená přehodnotit naši zubní rutinu. Tvrdý kartáček musí pryč, má to být spíš pohlazení než drsná masáž. Jemný kartáček a stejně tak jemná technika čištění jsou prvními kroky k záchraně těch něžných dásní. A já si to nějakou dobu pletl, myslel jsem, že když jsem na to dříve, zuby budou čistější, chyba lávky. Jemnost je klíč!

Pak je dobré mít zubní pastu, která je právě pro citlivé zuby. Tyto pasty mají většinou nižší abrazivitu a obsahují látky, které jsou šetrné a současně pečují o posílení skloviny a zklidnění dásní. Já osobně jsem prošel pár značkami, než jsem našel tu pravou a musím říct, že být Sherlockem při hledání dentálních produktů je občas fakt nutné. Obzvláště když si člověk uvědomí, že máme jen jednu sadu dospělých zubů na celý život – žádný bonusový level tady není.

Změny ve stravování – co vidět a nevidět

Potom máme tu stravu, ono to s těmi zuby je vlastně takový domino efekt. Co dáme dovnitř, to se projeví venku, a s citlivostí zubů to platí dvojnásob. Jídla s vysokou kyselostí jsou jak Joker pro Batmana – zubní sklovina si s nimi neví rady a dostává zabrat. Takže to znamená méně ovocných šťáv, vína, kávy nebo coly. I Veronika mě jednou chytila, jak jsem se potutelně snažil popíjet pomerančový džus přes brčko, abych setřel stopu. Nicméně, omezit to, co milujeme je vhodný krok k posílení našich zubů.

A pak tu máme cukr – ten mlsný padouch, který je pro naše zuby co blesk pro Franklinova draka. Jasně, občas nemůžeme odolat, ale časté pochutnávání na sladkostech může vést k vytváření zubního plaku a později ke kazům. Ačkoliv je to těžké říct, když čtam tyto řádky o cukru, musím uznat, že i Max, kdyby měl cukr rád, by pochopil, že se to někdy musí zkrátka omezit.

Domácí přírodní léčba – spojenci pro naše zuby

Nyní se zaměřme na ty přírodní léčby, protože ačkoliv jsem skeptický k těm "nejnovějším superpotravinám", existují osvědčené přírodní zdroje, které nám mohou skutečně pomoci. Například jsem našel, že plátek okurky mi dokáže uklidnit dásně – nevěřil bych tomu, kdybych to sám nezkusil. Teď mám doma vždy plnou zásobu, že by se dalo založit mini plantáž v kuchyni.

Ale kromě srandy s okurkami, jeden z mých hlavních spojenců pro smíření se zubní citlivostí je fluorid. Je to minerál, co přímo posiluje zubní sklovinu a pomáhá bojovat proti kyselinám z potravin. A není nutné ho shánět pouze ve zubní pastě – mírné oplachy úst fluoridovou vodou můžeme zařadit do naší večerní rutiny a výsledky se dostaví.

Aloe Vera – nejen pro popálenou kůži, ale i pro zuby

Ano, překvapivě, aloe vera není jen pro zmírnění bolesti po opalování. Obsahuje vitamíny a minerály, které jsou blahodárné pro naše zdraví, včetně zdraví ústní dutiny. Gel aloe vera má antibakteriální a protizánětlivé vlastnosti, které mohou pomoci uklidnit podrážděné dásně a snižovat citlivost zubů.

Vyzkoušel jsem to samozřejmě nejdřív na sobě, nechal jsem si poradit od Veroniky, která aloe vera používá jako zázračný elixír na všechno. Vzal jsem si trochu gelu a jemně jsem promasíroval dásně. Krom toho, že to chvilku působilo divně, fakt jsem cítil úlevu. A to jsem člověk, který spíš věří na klasiku než na novoty z wellness centra.

Zelený čaj – nejen relax, ale i péče o zuby

Dalším superhrdinou v arzenálu přírodních léčebných metod je zelený čaj. Ten není jen dobrý na klidné odpoledne, ale i obsahuje antioxidanty a má protizánětlivé vlastnosti. Současně může pomoci snížit tvorbu plaku a tím pádem i předcházet problémům, které zuby oslabují a zvyšují jejich citlivost.

Určitě maximálně ocením šálek zeleného čaje po dni, kdy jsem měl pocit, že zuby jsou přecitlivělé na všechno, od počasí až po průvan. Dokonce jsem si začal připravovat zelený čaj a používat jej jako ústní vodu. Možná to zní jako extrém, ale vyzkoušejte si dát šálek zeleného čaje, když vám bují dásně a pochopíte.

Masáže dásní – nebáť se doteku

Tak a teď něco pro ty, kdo si rádi pohrají – věděli jste, že dásně mají rády pozornost? Masáže dásní mohou být velmi uklidňující nejen pro nervové zakončení v ústech, ale i pro celé tělo. Ruční masáž kolem citlivých oblastí, prováděná jemně a s láskou, pomáhá zvyšovat průtok krve a zvyšuje celkovou odolnost ústní dutiny.

Já jsem masáže dásní zprvu bral s rezervou, protože kdo se chce po ránu dřít v ústech, že? Ale jakmile jsem zkusil, byl jsem přetvořen. Pár minut denně a vaše dásně budou spokojenější než Max, když dostane novou hračku. Zkrátka, šetrná masáž dásní může být jedním z klíčů ke zklidnění citlivých zubů.

Ústní vody a oleje – stará dobrá ajurvédská moudrost

A na závěr, je tu historická kapitola léčby zubů, kterou vlastně ignorujeme ve prospěch obřích reklam na ty nejnovější chemikálie. Proč nevyzkoušet něco z dobré staré indie, jako třeba olejové vytahování? Tedy, mluvím o ajurvédské praxi, která zahrnuje vyplachování úst olejem, obvykle sezamovým nebo kokosovým, na deset až patnáct minut denně.

Původně jsem měl obavy, že se v tom utopím nebo to bude jako pít z pohledu nechutně těžké, ale výsledky stály za to. Olej v podstatě "vysaje" bakterie a toxiny z úst a zanechá pocit svěžesti a lehce zpevněné skloviny. A když jsem na to přišel a olejování si zahrnul do ranní rutiny, byl jsem schopen Investic do této přírodní metody opravdu není vysoká a přínosy mohou být ohromující. Jasně, je to trochu zvláštní koncept, ale když to pomáhá mým zubům, nepohrdnu ničím.

Zubní citlivost nemusí být vaším stálým společníkem a přírodní léčebné metody mohou poskytnout úlevu a příjemnější život bez obav z náhlé bolesti při každém doušku studené vody nebo horkého čaje. Vždy je ale důležité hledat rovnováhu mezi domácími prostředky a profesionální péčí – a i když příroda má své kouzlo, nezapomeňte, že zubař je ten správný čar