Jak vzniká zubní plak?

Jak vzniká zubní plak? srp, 27 2023

Rozumíme procesu tvorby zubního plaku

Povídání o zubním plaku nemusí být nejzáživnějším rozhovorem na světě, ale koneckonců jde o něco, co se týká nás všech. Takže, člověče, je na čase se do toho ponořit! A tím nemyslím skočit si do bazénu do plakem pokrytých zubů. Uf! To by byl velmi podivný obraz, že? Ale vážně, pojďme se tímto tématem probít.

Zubní plak je ten náš neviditelný nepřítel. Ten sneaky hrdlořez, který se přichytává na naše zuby během dne. Je to měkký, mastný, bílý až žlutý povlak na zubech, který vzniká hlavně v noci. Proces jeho tvorby je vskutku fascinující, i když trochu nechutný, pokud o něm přemýšlíte příliš podrobně.

Co přesně je zubní plak?

Proces tvorby plaku začíná necitlivě z ústních bakterií, které se krmí cukry a zbytky jídla v ústech. Jednou z přirozených reakcí těchto bakterií po jídle je produkce kyselin. Ano, čtete správně, kyselin! Tyto kyseliny pak útočí na povrch zubů a způsobují kazu. A zubní plak je vlastně jen hromada těchto bakterií a jejich metabolických produktů. Právě takové dobrodružství, že?

Nyní, abych byl spravedlivý, ne všechny bakterie v našich ústech jsou špatné. Ve skutečnosti je mnoho z nich dobrých a jsou nezbytné pro naše zdraví. Ale pokud jich je příliš mnoho nebo pokud mají příliš mnoho "jídla", mohou vytvořit plak, který může vést k zubnímu kazu a dokonce i paradentóze.

Proces tvorby zubního plaku

Vlastně je to docela jednoduché. Jak jsem už řekl, proces začíná bakteriemi, které konzumují cukry a zbytky jídla v ústech. Když to udělají, vylučují kyseliny, které mohou poškodit zuby. Tento proces začíná během několika minut po jídle a pokračuje po celý den, pokud nevyčistíme zuby.

Když se kyseliny dostanou na povrch zubu, začínají rozpouštět jeho povrch. Když je na zubu dostatek plaku, tento rozpuštěný povrch zubu se může stát jamkou, což je první stádium zubního kazu. A pokud plaku neodstraníme, může se tento proces opakovat a opakovat, až dojde k velmi vážnému poškození zubů. Nemusíme však být bezmocní! Existují způsoby, jak se tomuto procesu postavit čelem!

Jak se můžeme bránit proti zubnímu plaku?

Naštěstí existují způsoby, jak zničit zubní plak. Prvním krokem je pochopitelně pravidelné čištění zubů. A ne, nemluvím o tom, že si je občas vypláchnete vodou. Mluvím o pořádném škrabání, použití zubních nití a antiseptických ústních vod. Ale to by mělo být jasné, že?

Jen pro jistotu bych chtěl však zdůraznit, že je důležité čistit si zuby alespoň dvakrát denně. A také vždycky čistit mezi zuby pomocí zubní nitě nebo jiných nástrojů, které jsou k tomu určeny. A na závěr použít antiseptickou ústní vodu, abyste se dostali na místa, kam se štětka nedostane.

Strava a zubní plak

Co jíme a pijeme také hraje velkou roli v tom, jak snadno se vytváří zubní plak. V potravinách a nápojích bohatých na cukr najdou bakterie mnoho "jídla" a pak produkují více kyselin, které mohou poškodit zuby. Proto je důležité omezit příjem těchto potravin a nápojů.

Věděli jste, že některé potraviny mohou pomoci chránit zuby před plakem? To je pravda! Ovoce a zelenina s vysokým obsahem vlákniny například mohou pomoci odstraňovat plaky z zubů, zatímco mléčné výrobky mohou neutralizovat kyseliny v ústech. Super, ne?

Je možné zcela zabránit tvorbě zubního plaku?

Musím vás zklamat, ale zubní plak se nedá zcela předejít. Ale to neznamená, že bychom se neměli snažit ho omezit! Jak jsem už řekl, existují způsoby, jak toho dosáhnout, a my bychom je měli využít. Bez ohledu na to, jak pečlivě se staráme o naše zuby, vždycky bude nějaký plak. Ale to je v pořádku, pokud ho pravidelně odstraňujeme.

Takže ano, zubní plak je něco, co nás bude pravděpodobně provázet po zbytek našeho života. Ale věřte mi, že se s ním dá bojovat. A já si myslím, že to je důležité, abychom si udrželi ten svůj zářící úsměv. Protože je to něco, co nás dělá krásnými a co nás dělá námi.