Kde jsou stoličky?

Kde jsou stoličky? říj, 7 2023

Čarování se stoličkami... je to umění?

Začněme na počátku. Všimli jste si někdy, kolik různých typů, stylů a tvarů stoliček existuje? No, kdybych měl za každou stolici, kterou jsem kdy viděl, korunu, věřte mi, že by moje kočka Tereza jistě schrupala už jen luxusní lososový paštiku. Ale bokem vtípky, stoličky jsou skutečně fascinující. Při představě stoličky často vnímáme jen obyčejný účelový předmět, ale ve skutečnosti hraje tato obyčejná věc v našem životě klíčovou roli.

Vezměme si například, kolik času strávíme seděním. Průměrný člověk stráví za svůj život přibližně 65 let seděním! To je docela šílené, když nad tím přemýšlím. A právě zde vstupují na scénu stoličky. Do práce, do školy, na oběd, k obědu, k práci... Myslím na studie, porady, návštěvníky, čas strávený ve dvoře, a to je jen začátek. Dobrá stolička nám může v životě značně usnadnit, pokud jde o pohodlí, funkčnost a dokonce i zdraví.

Stoličky v historii a kultuře

A co historický a kulturní význam? Vzpomeňte si na filmové scény s královskými korunovacemi nebo císařskými audiencemi. Který předmět vždy dominuje scéně? Samozřejmě to je trůn, více méně luxusně zdobená stolička. Ale stoličky nebyly vždy symbolem moci a statusu. Ještě v antickém Řecku a Římě měly stoly a stoličky význam společenských setkání a zdůrazňovaly hodnotu hostitelství.

Zajímavé je, že až do konce středověku byly stoličky považovány za luxusní výrobek a byly k dispozici pouze nejbohatším vrstvám společnosti. Průměrný občan se musel spokojit s lavicemi, slámou nebo poduškami na podlaze. Středověké stoličky byly často dědictvími prodlévanými z generace na generaci a byly tak oceněny, že byly často zakrývány závěsy, aby byly uchráněny před prachem a hmyzem.

Tipy na výběr stoliček do vašeho domova

Teď už víme, proč jsou stoličky tak důležité, ale jak vybrat tu správnou? V poslední době mě Eliška, moje starší dcera, vyzvala, abych vybral nějaké stoličky do jejího nového bytu. A já jsem si uvědomil, že to není tak jednoduché. Musíte zvážit mnoho aspektů: styl, funkčnost, pohodlí, barvu, materiál a dokonce i to, jak se daná stolička bude hodit do dané místnosti.

A přestože mi moje kočka Tereza s volbou stoliček nepomohla, přesto jsem nakonec našel to pravé. Byla to dřevěná stolička se světlým polstrováním, která se ideálně hodila do Eliščina bytu.

Tip, který mohu dát každému, kdo hledá stoličku, je to, aby se neřídil pouze svým vkusem, ale také přihlédnul k praktičnosti a výdrži. Pokud například máte doma malé děti nebo domácí mazlíčky, je lepší se vyhnout světlým nebo jemným povrchům, které lze snadno zašpinit nebo poničit.

Stoličky ve funkci uměleckých objektů

Věděli jste, že stoličky mohou sloužit i jako umělecká díla? Ano, je to pravda. Mnoho umělců a designérů napříč historií používá stoličky jako nositel svých kreativních nápadů. Například Vincent van Gogh namaloval proslulý obraz stoličky jako svébytný autoportrét. A co teprve švýcarský designér Thomas Heatherwick, který vytvořil celou řadu stolic, které vypadají jako plastové koule nafouknuté k závratné výšce.

Nedávno jsem strávil nějaký čas na veletrhu se svými dětmi. Jednou z atrakcí byl kolotoč, na kterém se místo koníčků otáčely různobarevné stoličky. Míša, moje mladší dcera, byla z toho úplně nadšená. Věřte mi, je to docela zábavný pohled, když vidíte své dítě vyřádit se na pohyblivé stoličce pomalované jako zebra.

Mám pocit, že stoličky jsou v našem životě tak samozřejmé, až na ně často zapomínáme. Ale ve skutečnosti jsou to takové malé srdce našich domovů. Umí přinést pohodlí, styl a dokonce i radost. Ať už jsou to běžné kuchyňské židle, luxusní křesla nebo kreativní umělecké objekty, stoličky jsou nezbytnou součástí našeho života. Tak možná příště, až si sednete, se na tu vaši stoličku podívejte trochu jinýma očima. Možná objevíte něco nového a zajímavého.