Kdy mám nárok na zubní protézu zdarma?

Kdy mám nárok na zubní protézu zdarma? říj, 5 2023

Základní informace o zubních protézách

Možná se ptáte, co vlastně je zubní protéza? No, moje milá Lenka má na to jednoduchou odpověď. Jednou, když jsem jí vysvětlovala, co je to zubní protéza, řekla: "Takže to je jako lego pro dospělé, jen to je pro zuby?" A já musela přiznat, že to tak vlastně je. Svým způsobem. Když vám chybí zuby, zubní protéza funguje jako náhrada těchto ztracených kousků. Protože kdo by chtěl mít díry ve své hradbě, že? Navíc moderní zubní protézy jsou tak dokonale vytvořené, že mohou vypadat a fungovat téměř stejně jako vaše vlastní zuby.

Je důležité si uvědomit, proč je zubní hygiena tak důležitá. Pokud udržujete své zuby a dásně v dobrém stavu, můžete si ušetřit mnoho problémů spojených se ztrátou zubů. A pokud už vám nějaké ty "lego kostičky" chybí, zubní protéza může být skvělou volbou. Ale samozřejmě, ne všechny protézy jsou zdarma, o tom se dočtete více dále v textu.

Jak mohu získat zubní protézu zdarma?

Možná se nyní ptáte, jak mohu získat zubní protézu zdarma? No, bohužel to není tak jednoduché, jako když jste si jako dítě přáli nové lego sety. V České republice pokrývá zdravotní pojišťovna některé druhy zubních protéz pro určité skupiny pacientů. Ale úplně zdarma protézy určitě nejsou. To je trochu jako kdyby vám Santa přinesl lego, ale ani by nebyl kompletní set. Prostě musíte trochu přidat.

Ovšem existují určité podmínky, za kterých můžete získat zubní protézu zdarma. Je to trošku jako řešení puzzle. Musíte mít správné informace, správné lékaře, musíte mít v pořádku své zdravotní pojištění a musíte splňovat určité zdravotní indikace. O těch se dozvíte více níže v textu.

Které zdravotní pojišťovny pokrývají zubní protézy?

Pojďme se podívat na to, jaké máme pojišťovny, které nám mohou pomoci se zubními protézami. No, opravdu, není to jen o tom, jaký máte lékař. Jde také o to, jakou máte pojišťovnu! Takže si dobře vyberte svou pojišťovnu, protože účet za zubní protézu může být dost vysoký. A všichni víme, že přáli bychom si, aby naše úspory zůstaly naší děti na další lego sety, že?

A jaké jsou tedy možnosti? Mezi největší zdravotní pojišťovny v ČR, které pokrývají náklady na zubní protézy, patří Všeobecná zdravotní pojišťovna, Oborová zdravotní pojišťovna, RBP a další. Ale pamatujte, vždy ověřte, jaké služby jsou v rámci vašeho pojištění pokryty, neboť podmínky se mohou lišit v závislosti na vašem konkrétním zdravotním plánu.

Podmínky pro získání zubní protézy zdarma

Je tu spousta "ale" a "pokud", takže si je pojďme podrobně projít. První z nich je "Pokud jste důchodce". Ano, pokud jste důchodce a vaše zdravotní pojišťovna vám pokrývá zubní protézy, máte šanci získat protézu zdarma. A víte co? Mně to přijde jako skvělý důchodový bonus. No není to prima?

Další "pokud" je, když jste invalidní důchodce. To je podobné jako u důchodců, jen s tím rozdílem, že vaše pojišťovna vám může protézu poskytnout zdarma, pokud je to součástí vaší invalidní důchodové péče. V tuto chvíli si jen musíte pamatovat, že vše závisí na konkrétním plánu vaší zdravotní pojišťovny.

Kde zjistím, jestli mám nárok na zubní protézu zdarma?

Jestliže už máte hlavu plnou "když" a "ale", je nejlepší se obrátit přímo na svou zdravotní pojišťovnu. Jsem si jistá, že budou velmi rádi, že vás mohou informovat o všech detailech. A pokud jste spíše introvert a neradi se vyptáváte přímo, můžete využít jejich webové stránky. Mnoho pojišťoven má sekci FAQ, kde můžete nalézt odpovědi na všechny své otázky. A pokud tam odpověď na vaši otázku najít nebudete, tak tam mohou být uvedené kontakty na konkrétní osoby, které se danou problematikou zabývají.

Dále je dobré se poradit se svým zubním lékařem. Ten vám může doporučit jaký typ protézy je pro vás nejlepší. A navíc můžete zjistit, jestli vaše zdravotní stav dovolí získat zubní protézu zdarma. Já vím, že to může být trochu stresující, ale na konci dne to stojí za to. Starost o vaše zdraví je jedna z nejdůležitějších věcí, kterou můžete udělat pro sebe a svou rodinu.

Jaké jsou alternativy k zubním protézám?

Pokud se zdá, že zubní protézy nejsou pro vás nejlepší řešení, nebojte se. Existují alternativy. Stejně jako u lego, kde můžete koupit různé sety a vytvořit si svůj vlastní svět, i u zubních náhrad existují různé možnosti.

Jednou z nich jsou zubní implantáty. Tyto malé „šrouby“ jsou umístěny přímo do vaší čelisti a fungují jako kořeny pro nové zuby. Jsou trvanlivé, vydrží dlouhou dobu a vypadají jako skutečné zuby. Bohužel však zdravotní pojišťovna obvykle nepokrývá náklady na implantáty. V některých případech může být pokrytá pouze část nákladů, takže je důležité se o tom poradit se svým zubním lékařem a pojišťovnou.

Další možností jsou zubní mosty. Tyto náhrady jsou vytvořeny tak, aby překlenuly místo, kde chybí zub. Jak už název napovídá, je to jako most, který spojuje dvě strany. A jak Lenka dodala: "Je to jako když postavíš most pro své lego lidi!" To je přesně ono. Zubní mosty jsou pevně připojeny k vašim přirozeným zubům a jsou odolné a funkční. Ale stejně jako u implantátů, zdravotní pojišťovna pravděpodobně nepokryje všechny náklady.

Nakonec, jak jsem řekla na začátku, je důležité se pečlivě poradit s odborníkem a zvážit všechny možnosti. Ať už se rozhodnete pro zubní protézu, zubní most, implantáty, nebo třeba pro pravidelné návštěvy u zubní hygienistky, vždy myslete na své zdraví. Jsem si jistá, že jakmile uvidíte svůj úsměv v zrcadle, budete rádi, že jste se o sebe tak dobře postarali. Stejně jako když Lenka dokončí stavbu svého lego světa. A věřte mi, že vypadá skvěle!