Kompletní návod: Jak správně používat ultrasonický čistič zubů

Kompletní návod: Jak správně používat ultrasonický čistič zubů zář, 13 2023

Základy práce s ultrasonickým čističem zubů

Dovolte mi začít tak trochu od začátku. Představte si to, jsem v koupelně a držím v ruce svou novou hračku - ultrasonický čistič zubů. Moje paní, Ludmila, mi ho koupila jako takový trochu netradiční dárek, který mi měl pomoci se spoustou tápání, jak správně čistit zuby. Moment, kdy jsem ho poprvé zapnul, mě doslova ohromil. Toto malé zařízení vibruje mnohem rychleji než obyčejný zubní kartáček a dokáže vyčistit místa, na která se kartáček prostě nedostane.

Zmiňuji to proto, protože první krok k správnému použití ultrasonického čističe zubů spočívá v pochopení toho, jak vlastně funguje. A nemusíte být žádný expert na fyziologii, věřte mi. Ale proč o tom vůbec mluvím? Protože naše děti, Miroslav a Dorota, si myslí, že náš ultrasonický čistič zubů je něco jako kouzelná hůlka z Harryho Pottera. Ano, museli jsme jim vysvětlit, že to není žádné kouzlo, ale věda.

Výběr vhodného ultrasonického čističe zubů

Je pravda, že si možná řeknete, když už mám rozhodnuto o koupi ultrasonického čističe zubů, jednoduše si vyberu první, který mě zaujme. Ale věřte mi, výběr je důležitý. Když jsem se o tom bavil s Ludmilou, zdůraznila mi, že bych měl věnovat pozornost několika klíčovým věcem, jako je kvalita, cena a také recenze od ostatních uživatelů. A věřte mi, poslechnout jsem ji měl hned, protože jsem se pak vyhnul nákupu zubního "čističe", který by nám spíše zničil zuby.

A tak, když jste si jistí tím, jaký typ ultrasonického čističe zubů potřebujete, zvažte hodnocení od ostatních uživatelů, výkon a cena. A proč o tom vůbec mluvím? Protože naše děti, Miroslav a Dorota, se ptají, proč jsme si nekoupili ten růžový zubní čistič s postavičkami z jejich oblíbeného kresleného seriálu. A museli jsme jim vysvětlit, že někdy je důležitější kvalita než vzhled. Už to chápou - i když Miroslav stále tvrdí, že být Spidermanem by bylo cool i při čištění zubů!

Správné použití ultrasonického čističe zubů

Jakmile už máte vybraný svůj ultrasonický čistič zubů, je na čase se naučit, jak ho správně používat. Věřte mi, není to raketa. První krok je správné nanesení pasty. Na rozdíl od běžného kartáčkování nemusíte pastu nějak speciálně rozetírat, postačí malé množství na konci čističe. Po zapnutí začne čistič generovat ultrazvukové vlny, které prochází skrze pastu a doslova rozmetávají nečistoty na vašich zubech.

Věděli jste, že ultrazvukové vlny jsou ve skutečnosti zvukové vlny s frekvencí vyšší než je slyšitelný limit pro lidské ucho? Ano, je to tak! A představte si, že využíváme je ke čištění našich zubů. Fascinující, co? Ale zpět k instrukcím. Vyčistěte každý zub zvlášť a ujistěte se, že jste prošli všechna místa. Pamatujte, že o tom zubní čištění většinou nejde o rychlost, ale o efektivitu.

Čištění interdentálních prostorů

Další věc, kterou bych chtěl zmínit, jsou interdentální prostory, neboli místa mezi zuby. Ty jsou často opomíjeny, a to je obrovská chyba. Protože právě tam se často usazují bakterie a zbytky jídla, které mohou způsobit záněty a kazu. A to přeci nechceme!

Ultrasonický čistič zubů je v tomto ohledu opravdovou záchranou, protože dokáže vyčistit i těžko přístupná místa. Postup je jednoduchý, stejně jako u čištění zubních ploch, prostě vedete čistič mezi zuby a necháte ultrazvukovou technologii udělat svoji práci. A věřte mi, dá se tomu závisnout!

Pravidelné čištění a údržba čističe

Pravidelné čištění zubů ultrazvukem by mělo být samozřejmostí. Vědci doporučují čistit zuby ultrazvukovým čističem minimálně dvakrát denně - ráno a večer - a po každém jídle, pokud je to možné. Ale kromě samotného čištění je důležitá i péče o samotný čistič.

Pamatujte, že čistič je elektronické zařízení a jako takové vyžaduje určitou údržbu. Pravidelně čistěte hlavici čističe a vždy ji nechte uschnout, než ji uložíte. A pokud je to potřeba, vyměňte ji za novou. Nemá smysl se pokoušet ušetřit na nové hlavici, pokud tím riskujete své zdraví.

Jakým problémům se vyhnout

Ultrasonický čistič zubů je skvělým pomocníkem, ale také může přinést několik problémů, pokud ho nepoužíváte správně. Jedním z nich je příliš silný tlak. Nemusíte tlačit na čistič, aby dělal svoji práci - ultrazvukové vlny to za vás udělají.

Stejně tak je důležité používat správnou pastu a ne zubní prášek nebo něco podobného. Nezapomínejte ani na pravidelný návštěvu u zubního lékaře. Ultrasonický čistič zubů je sice účinný, ale ne nahrazuje profesionální péči a prevenci u zubního lékaře.

Závěrečné myšlenky

Nemyslím si, že bychom měli zapomínat na staré dobré cesty ke zdravému úsměvu, jako je čištění zubů klasickým kartáčkem a používání nití. Ale myslím, že ultrasonický čistič zubů je skvělou alternativou, která dokáže dobře doplnit naší běžnou rutinu.

Myslím, že je to jako s vším ostatním - klíčem je rovnováha. Takže, pokud jste jako já a hledáte účinný, ale zároveň šetrný způsob, jak se postarat o svůj úsměv, doporučuji vám vyzkoušet ultrasonický čistič zubů. Třeba se vám zařadí mezi vaše oblíbené koupelnové hračky, stejně jako se to povedlo mě.