Prasklá zubní sklovina - co dělat, když se to stane?

Prasklá zubní sklovina - co dělat, když se to stane? srp, 23 2023

Co je to sklovina a jak funguje náš zubní systém?

Vždycky jsem si myslela, že všichni víme, co je to sklovina a jak funguje náš zubní systém. Ale pak mi na zahradě vykládal můj pes Miloš o své představě o zubní anatomii, a musela jsem přiznat, že vlastně máme ještě co se učit! Sklovina je tvrdý povrch zubu, který se nachází na vnější straně každého našeho zubu. Je to nejtvrdší tkáň v lidském těle, což je také důvod, proč naše zuby mohou snést tak silné tlaky a teplotní rozdíly. Ale sklovina je taky náchylná na poškození. Tyto škody mohou zahrnovat praskliny, díry a dokonce úplné zničení. Ale nebojte, nebude to tak strašné, jak to zní!

Co přesně způsobuje prasknutí skloviny a jak si toho všimnu?

Nyní bychom měli jít o krok dál a podívat se na to, co přesně způsobuje prasknutí skloviny. Nejčastějším viníkem jsou trauma a opotřebení zubů. Trauma může zahrnovat vše, od cizího tělesa v ústech po pád na tvář cokoli, co může způsobit náhlý a silný tlak na zub. Opotřebení zubů je způsobené dlouhodobým kousáním a žvýkáním tvrdého jídla, stejně jako bruxismem (škubáním a skřípáním zubů). Také acidické nápoje a jídla mohou rozbít sklovinu a způsobit praskliny. Prasklou sklovinu můžete někdy vidět pouhým okem - může se objevit jako malá bíla nebo nažloutlá čára na povrchu zubu.

Jak mohu předejít prasknutí skloviny?

Preventivní opatření jsou klíčem k zachování celistvosti skloviny. Začněte vyhýbáním se tvrdému jídlu a nápojům s vysokým obsahem kyselin, jako je například citronáda. Dalším důležitým krokem je pravidelné kartáčování a nitkování zubů. Použijte zubní pastu s fluoridem a měkký kartáček, aby nedošlo k poškození skloviny. Také je důležité pravidelné sledování zubů u zubaře. Když už mluvíme o zubaři, tak moje příběh je takový, že jsem si jednou praskla sklovinu při házení míče na pláži. Rychle jsem si toho všimla, protože to bylo bolestivé a zub se mi zdál citlivý. Naštěstí můj zubař byl schopný situaci rychle vyřešit.

Co může zubař dělat, když máte prasklou sklovinu?

Cítím se skoro jako zubařka, když o tom mluvím, ale já jsem stále jenom Klára - psaní je moje skutečné povolání. Pokud máte prasklou sklovinu, může zubař vyplnit prasklinu speciálním kompozitním materiálem. Tento materiál je zvolen tak, aby odpovídal barvě vašeho zubu, takže ho nebude vidět. Může také použít korunku nebo faseta, pokud je to nutné. Pokud je zub poškozen velmi závažně, může být nutné provést kořenovou léčbu. Ale nebojte se - i když to zní hrozivě, ve skutečnosti to není tak špatné. Zubaři jsou profesionálové a dokážou se o vše postarat.

Jaké jsou dlouhodobé důsledky prasklé skloviny?

Dlouhodobé důsledky prasklé skloviny mohou zahrnovat vnímání tepla a studeného jako bolestivé, vypadnutí zubů nebo vznik infekcí. Je důležité začít léčbu co nejdříve, abyste předešli těmto důsledkům. Pokud se v čase neléčí, může se malá prasklina rozšířit a způsobit vážné poškození zubu. A pokud jde o mě, nechci riskovat ztrátu svého přírodního úsměvu!

Ale konec konců, vždy je tu naděje. I když máte prasklou sklovinu, je důležité vědět, že to není konec světa. Jde o běžné zubní problémy, a lékaři mají řadu možností, jak vás léčit a chránit vaše zuby. Takže vždy když mě teď můj pes Miloš poslouchá, když mu vykládám o zubní anatomii, vím, že je to proto, že mi naprosto důvěřuje. A mně to dává pocit, že bych měla být zubařka! Ale myslím, že budu pokračovat ve svém psaní, protože mě to baví a také vím, jak důležité je sdělovat vám tyto informace. Takže pokud máte nějaký problém se sklovinou, nebojte se a jděte za odborníkem. Věřte mi, je to nejlepší, co můžete pro své zuby udělat!