Proč se kazí zuby zevnitř?

Proč se kazí zuby zevnitř? lis, 25 2023

Způsob, jakým si čistíme zuby

První a zcela základní pravidlo, které by mělo být samozřejmé pro každého z nás, je pravidelné čištění zubů. Ale jestliže se vám zuby kazí zevnitř, možná děláte něco špatně. Není vše jenom o pravidelnosti, ale i o správné technice. Používáte správnou zubní pastu, máte dobře vybranou zubní kefku a někdy si vzpomente i na dentální nit? Jednou z běžných chyb je, že si lidé čistí zuby příliš tvrdě. Myslí si, že tím lépe odstraní nečistoty. Místo toho ale mohou poškodit zubní sklovinu a otevřít tak cestu bakteriím dovnitř zubu.

Co jíme a pijeme

Náš jídelníček má velký vliv na stav našeho chrupu. Citrusové plody, káva, červené víno, sladkosti - to vše je kyselé a může narušovat zubní sklovinu. A co teprve když sníme celou čokoládovou tabulku nebo vypijeme několik sklenic coly. Nejenže se nám z toho může udělat nevolno, ale také se nám mohou začít kazit zuby zevnitř. Bakterie totiž mají rády cukr stejně jako my a v krásně teplém a vlhkém prostředí naší pusy se cítí jako v ráji.

Zuby a stres

Znáte to, když se nervujete, tak si začnete brousit zuby? Buďte opatrní, tímto zvykem můžete zuby začít doslova obrušovat a poškodit tak nejen sklovinu, ale i vnitřní strukturu zubu. Jde o poměrně častý problém, kterým se zabývají zubaři a kteří ho nazývají bruksismem. Tento víceméně nevědomý zvyk může v dlouhodobém horizontu vést k vážným problémům s chrupem.

Choroby a léky

Různé zdravotní stavy a léky, které užíváme, mohou také způsobit kazivost zubů zevnitř. Například u pacientů trpících bulimií dochází k ničení zubů kvůli neustálému kontaktu se žaludečními kyselinami. Některé léky zase mohou způsobit ústní sucho, což vede ke snížené produkci slin a tím pádem i ke zhoršené ochraně zubů před bakteriemi. Pokud jste na nějakých lékách dlouhodobě, měli byste se poradit se svým lékařem, jak můžete předejít možným problémům s chrupem.

Zubní výplně a korunky

Jestliže máte výplně nebo korunky, měli byste být extra opatrní. Někdy se totiž může stát, že se pod nimi začne tvořit nový kaz. Je proto důležité pravidelně kontrolovat jejich stav a chodit na preventivní prohlídky k zubaři. Ten by měl být schopen včas odhalit případné nastávající problémy.

Špatné návyky

Kouření, přílišné pití kávy nebo alkoholu, žvýkání ledů, otevírání lahví zuby... To vše jsou špatné návyky, které mohou vést k poškození zubů a jejich kazivosti zevnitř. Mnohdy si ani neuvědomujeme, jak náš chrup zbytečně zatěžujeme a jak mu tím škodíme. Je důležité si to uvědomit a snažit se tyto návyky omezit, nebo ještě lépe, úplně se jich zbavit.

Oslabený imunitní systém

Imunitní systém hraje v našem těle velmi důležitou roli. Pokud je oslabený, nejen že jsme náchylnější k různým nemocem, ale může to mít vliv i na zdraví našich zubů. Slabší imunita může způsobit, že se bakterie v pusy množí rychleji a snáze se dostanou i do vnitřku zubu.

Prevence je základ

Možná jste si řekli, že to vypadá, že každý z nás má předurčený osud k tomu, aby se mu zuby kazily. Ale nezoufejte, existují způsoby, jak tomu předejít. Pravidelné čištění zubů, správná strava, dostatek tekutin, udržování dobrého zdraví, pravidelné návštěvy u zubaře, to vše může pomoci chránit vaše zuby před kazivostí zevnitř.

Proč se tedy zuby kazí zevnitř? Jak vidíte, důvodů může být spousta. Ať už jde o špatné stravovací návyky, léky, stres nebo špatnou ústní hygienu, všechny tyto faktory mohou přispět k poškození zubů. Ale i když se nám někdy může zdát, že je to boj s větrnými mlýny, měli bychom dělat vše, co je v našich silách, abychom si zachovali zdravý a krásný chrup.

Já sama jsem se s tímto problémem potýkala po nějakou dobu. Pokud máte zájem o můj příběh a o to, jak jsem si s tím poradila, můžete si přečíst můj další článek, kde se o to podělím. Ale to už je zase na jiný příběh...