Vše, co potřebujete vědět o fazetách na zuby – Vylepšení úsměvu

Vše, co potřebujete vědět o fazetách na zuby – Vylepšení úsměvu pro, 23 2023

Úvod do světa fazet na zuby

Možná jste na ně už slyšeli nebo je možná i potajmu obdivovali v úsměvu některé hollywoodské hvězdy. A pokud jste se kdy pozastavili nad tím, jak je možné, že některé osobnosti mají dokonalé zuby jako z katalogu, odpovědí často bývají právě fazety. Tyto kousky porcelánu či kompozitního materiálu mohou dokázat s vaším úsměvem zázraky. Ale kdo by chtěl číst nudný text plný medicínských termínů. Já vám o fazetách povím jako kamarád, co se rozhodl pro ně sepisovat zkušenosti a informace.

Co to vlastně fazety jsou?

Jednoduše řečeno, fazety jsou tenoučké plátky odolného materiálu, které se lepí na přední stranu zubů s cílem vylepšit jejich vzhled. Jedná se o formu kosmetické stomatologie, která pomáhá řešit širokou škálu estetických problémů. Ať už jde o zbarvené, mírně poškozené, nepravidelné nebo i trochu skebící zuby, fazety mají schopnost všechny tyto nedokonalosti zakrýt, a vy si tak můžete užít úsměv jako z plakátu.

Porcelán versus kompozit: Válka materiálů

Při výběru materiálu pro fazety narazíte primárně na dvě možnosti - porcelán a kompozit. Porcelánové fazety jsou jako Rolls Royce mezi těmito kosmetickými zlepšovákmi - mají dlouhou životnost, nádherný přirozený vzhled a výborně odolávají skvrnám. Kompozitní fazety, často nazývané také jako bondingy, jsou zase mnohem dostupnější a aplikace je rychlejší. Je to trochu jako když si máte vybrat mezi rychlým sportovním vozem a luxusní limuzínou. Každý materiál má své plusy a minusy, a volba je čistě na vás - vašich preferencích, potřebách a samozřejmě také na obsahu vaší peněženky.

Proces aplikace fazet - nic nebolí!

Pokud si myslíte, že aplikace fazet je něco jako trýznivý maraton v zubařském křesle, tak vás ujišťuji, že tomu tak není. Nejdříve se z vašich zubů obruší tenčí vrstvička skloviny, aby se fazeta mohla dokonale přizpůsobit a držet. A nelekejte se, obrušování není nic dramatického a děsivého. Pak už se přistoupí k samotné aplikaci fazet, která probíhá poměrně rychle a hladce. Samozřejmě, je to vždy individuální, ale ve většině případů se můžete těšit na nový úsměv prakticky ihned.

Před a po: Jak velká je změna?

Představte si to podobně jako před a po fotky v reklamách na dietní plány nebo vlasové kosmetiky – rozdíl může být ohromující. Stav před aplikací fazet se může hodně lišit, někdo má drobné estetické vady, jiný třeba nehezkou barvu zubů způsobenou léty pití kávy nebo červeného vína. A po aplikaci fazet? Jakoby kouzelnou hůlkou se všechny tyhle vady podaří zahalit a na svět se směje úsměv hodný červeného koberce. Věřte mi, že když uvidíte v zrcadle ten rozdíl, dost možná vám vyrazí dech.

Dlouhověkost fazet: Jak dlouho vydrží ten perfektní úsměv?

Pokud hledáte úsměv na více než jen jednu sezónu, fazety jsou tou správnou volbou. S pravidelnou a správnou péčí mohou porcelánové fazety vydržet dokonce desítky let. To znamená spoustu vánočních večírků, rodinných fotek a schůzek, na kterých budete mít sebevědomí úsměvu na jedničku. A co se týče kompozitních fazet, jejich životnost je sice kratší, ale i tak si můžete perfektního úsměvu užívat dlouhé roky. Nejde jen o to najít dobrého zubaře na aplikaci, ale i o to, jak se o své nové fazety staráte doma.

Péče o fazety – bez práce nejsou koláče

Abyste si ten nový kouzelný úsměv udrželi co nejdéle, péče a údržba fazet je klíčová. To ale v žádném případě neznamená, že budete hodiny trávit koupáním zubů ve speciálních roztocích nebo ještě hůř, opouštět srdce kedičkou zubní nitě. Naopak, stačí vám bázlivé čištění jako u vašich přirozených zubů – pravidelně kartáčkem a nití a pohoda. Jestli si někde přečtete, že musíte fazetám zpívat dobrou noc nebo je hladičkovat hedvábným šátkem, aby se cítily šťastné, tak to neberte vážně. V zásadě jde o to, abyste se vyhýbali tvrdému kousání do ořechů či otvírání lahví zuby a nezanedbávali zubní hygienu.

Vlastní zkušenost s fazetami: Malý příběh z mého života

Já, jako váš spolehlivý informátor, se nemůžu pochlubit vlastní zkušeností s fazetami – moje zuby jsou totiž jako z reklamy již od přírody (děkuji genetice). Ale má kamarádka Eva se pidila do této dobrodružné cesty a chtěla mi každou chvilku fotit své zuby dříve i poté. A musím říct, že jsem téměř nevěřil svým očím. Kdybych netušil, co se mezi těmi dvěma fotkami událo, pomyslel bych si, že se stala zázraky a najednou se jí nějakým zázračným způsobem zuby omladily o deset let. A co je nejlepší – Eva si vždycky stěžovala na to, že se bojí zubařů jako čert kříže, ale aplikaci fazet přežila úplně v pohodě a od té doby chodí do světa s úsměvem širším, než má Mona Lisa.

Fazety nemusí být jen záležitostí filmových hvězd nebo lidí s nekonečným příjmem. Dnes jsou dostupné téměř pro každého, kdo chce svému úsměvu dopřát krásné a zdravé záření. Stačí jen najít dobrého specialistu a nechat se unášet vlnou nového sebevědomí, které vám dokonalý úsměv může přinést. Tak směle do toho, úsměv na jedničku je na dosah!