Zubní plak a jeho souvislost s parodontózou

Zubní plak a jeho souvislost s parodontózou srp, 23 2023

Úvod do problematiky zubního plaku a parodontózy

Pokud jste někdy měli pocit, že zuby by měli být čisté jen a pouze proto, aby vypadaly bíle a leskle při úsměvu, pak vás musím vyvést z omylu. Ještě předtím, než se z vás stáne model, který si fotografuje zuby před zrcadlem, je dobře si uvědomit, co se na nich vlastně odehrává. Zdánlivě neškodný zubní plak může mít zásadní vliv na stav našeho zubního zdraví. Parodontóza, o které jsme jako děti jen slyšeli od našich rodičů, je skutečná a může být velmi nepříjemná. Jak přesně souvisí zubní plak s parodontózou je otázka, kterou budeme probírat v následujících odstavcích.

Co je vlastně ten zubní plak?

Ještě než se vrhneme do podrobností, musíme se nejprve podívat, co je to ten zubní plak. Jedná se o poměrně nelibou směs, ve které najdeme bakterie, zbytky jídla, sliny a další popisky, které se nám dostanou do pusy. A i když si možná myslíte, že po sklenici vína nebo levném rumu z místního supermarketu se toho do pusy moc nedostane, opak je pravdou. Je to takový malý mikroorganizmů jarmareček, který se usazuje na našich zubech a dělá si tam, co chce. A právě takovýto plak může začít způsobovat problémy.

Parodontóza – co to je a proč je tak zákeřná?

Parodontóza je onemocnění, které postihuje právě parodontium – to je složeno z dásní, cementu, periodontálního vaziva a alveolární kosti. Ono to možná zní komplikovaně, ale jedná se o tělesné struktury, které taškaří se zubem a dělají ho stabilním. Tedy do té doby, než se jim začne parodontóza plíživě šklebit za zády. Parodontóza je závěrečným stupněm zánětu dásní, který je způsoben právě tím staženým zubním plakem. A pokud se vzepřete tomu, říká se tomu parodontitida.

Chápání vztahu mezi zubním plákem a parodontózou

Pokud tomu stále nerozumíte, nemějte strach, je to vlastně celkem snadné. Zubní plak je jako ten nepříjemný soused, který neustále ohrožuje vaše květiny svými agresivními kočkami. Parodontóza je pak jakoby reakce vašich květin na tyto nežádoucí návštěvy. A i když se to může zdát složité, je to velmi jednoduché. Pokud totiž vaše květiny (tj. vaše zuby) nemají dostatečnou ochranu, pak mohou být ohroženy kočkami (tj. zubním plakem). A pokud se to stane častěji a častěji, pak se vaše květiny mohou začít bránit a vyvinout na tyto návštěvy alergickou reakci. A právě taková alergická reakce je obdobou parodontózy.

Předcházení vzniku zubního plaku a parodontózy

Právě proto je tak důležité dělat vše pro to, abychom předešli vzniku zubního plaku a tím i parodontózy. A jak toho dosáhnout? Potřebujeme zkrátka zabezpečit, aby nám ten soused své kočky nechodil posiílat k našim květinám - to znamená pečlivě si čistit zuby, používat zubní nit a pravidelně chodit ke kontrole ke zubaři. Je také nezbytné, aby byly naše květiny co nejzdravější, což je v případě zubů vlastně to samé – zuby musí být silné a zdravé a dásně nezánětlivé. A jak na to? Strava bohatá na vitamíny a minerály a dostatek pohybu v přírodě. A samozřejmě nezapomínejme na pravidelné kontroly u zubaře.

Kdy je třeba vyhledat zubaře?

Jestli si teď myslíte, že stačí si jenom čistit zuby a vše je v pořádku, tak jste na omylu. Jak jsem říkal, je důležité si uvědomit, že i přesto, že se snažíme, může se nám ten plak na zubech objevit a může začít dělat nepořádek. Proto je důležité pravidelně chodit na kontroly ke zubaři, abychom ho mohli odstranit včas a nemuseli čelit nepříjemné parodontóze. A pokud jste se někdy báli zubaře, věřte mi, parodontóza je mnohem děsivější.

Malý příběh na závěr

V následujícím textu bych chtěl zahrnout malý příběh ze svého života. Jde o to, jak mě parodontóza potkala na krátký čas. Je to už několik let, co si přítelkyně Veronika pořídila malého pejska Maxe. Byli jsme na něj hrdí a věnovali mu hodně času. Ale co se stalo poté, co jsme si ho pořídili? Přestali jsme si tak pečlivě zuby čistit, méně jsme dbali na stravu, a přestali jsme si všímat plaku na zubech. Výsledkem byla parodontóza, která se následně dostavila. Takže pokud budete chtít pejska, nezapomínejte na zuby, jinak se na vás může připlížit parodontóza.

Shrnutí a závěrečné myšlenky

Takže si to shrneme. Zubní plak je nepříjemný, ale je to něco, co můžeme kontrolovat. Parodontóza je pak děsivý následek, když dovolíme plaku, aby měl svobodnou vládu nad našimi zuby. Ale pokud budeme dbát na správnou hygienu, pravidelně navštěvovat zubaře a dodržovat zdravou stravu, můžeme se s plakem efektivně vypořádat a zabránit vzniku parodontózy. Proto také stojí za to dbát na naše zuby a dělat vše pro to, abychom byli zdraví. A tím se dostávám k závěru tohoto článku - vždyť zuby jsou přeci náš nejcennější klenot!