Zubní plak: Mýtus versus realita

Zubní plak: Mýtus versus realita zář, 18 2023

Co je zubní plak a jak ho poznat?

Pro začátek se pojdme věnovat tomu, co to vlastně ten zubní plak je. Když mě moje dcera Lenka zeptala na úkol do školy, co je to zubní plak, musela jsem se zamyslet. Zjednodušeně řečeno je to ten bílý film, co sbíráme na povrchu zubů během dne. Má tendenci se usazovat jiměně a mezi zuby, protože to jsou místa, která jsou pro něj jako ráj na zemi – nedostupná pro naši zubní kartáček.

Zubní plak je v podstatě kolonie bakterií a když ho neodstraníme, může způsobit zubní kaz a paradentózu. Je to sotva viditelný a slizký povlak na zubech, který se tvoří průběžně. Pokud ho neodstraňujete pravidelně, může se z něj stát zubní kámen, který už nejde odstranit jen pomocí kartáčku.

Mytus: Zubní plak je jen záležitost dospělých

Ale ne, ne, ne! Tohle je jeden z těch mýtů, které bych ráda vyvrátila. Zubní plak se může tvořit v jakémkoliv věku, dokonce i u malých dětí. Lenka mi na to před nedávnem připomněla, když jsme šly na její první návštěvu zubaře. Vysvětlil nám, že zubní plak se může tvořit i na mléčných zubech a že je důležité dbát na správnou ústní hygienu už od raného věku. Takže ano, zubní plak je rozhodně univerzální záležitost!

Realita: Správné čištění zubů má klíčový význam

Častokrát slyšíme, že pokud nechceme plak, musíme si zuby čistit po každém jídle. Dokonce i já, někdy padnu do této pasti, ale pak si vzpomenu na radu mého zubaře. Dvě minuty ráno a dvě minuty večer - to by mělo stačit k udržení zubů a dásní v zdraví. A samozřejmě navštěva zubaře alespoň dvakrát do roka.

Ústa jsou plná bakterií. Některé z nich jsou dobré, jiné méně. Ale ty špatné bakterie, které způsobují zubní plak, se množí rychleji, když mají co jíst. A to znamená, že když jíme, tak se tyto bakterie množí rychleji. Tudíž je důležité si zuby umýt co nejdříve po jídle. A také je důležité dbát na správnou techniku čištění zubů.

Zubní plak a děti: preventivní kroky

V naší rodině se vždy snažíme, aby Lenka dbala na své zuby. Ale jako rodič vím, že to není vždy jednoduché. Děti mají rády sladkosti, a to může mít za následek větší vznik zubního plaku.

Ale nezoufejte, je zde několik kroků, které můžete podniknout, abyste pomohli svým dětem zvládnout tuto situaci. Za prvé, naučte je správným návykům čištění zubů již od útlého věku. Měli by si čistit zuby po každém jídle, nejméně na ty dvě minuty.

Zubní plak a dieta

Ačkoli může být lákavé jíst sladké potraviny a nápoje po celý den, měli bychom se jim raději vyhýbat. Sladké potraviny a nápoje podporují rychlejší množení zubního plaku. Proto bychom měli omezit jejich konzumaci a pokud je už budeme konzumovat, tak bychom si měli hned poté vyčistit zuby.

Někdo říká, že bychom měli jíst jen třikrát denně. To ale není pravda. Pravda je, že bychom měli jíst pět malých jídel denně a měli bychom si mezi nimi dát asi tři až čtyři hodiny přestávku. A vždy po jídle bychom si měli umýt zuby.

Závěrem

Zubní plak je něco, co se nás všechny týká. Je důležité pochopit, co to je, jak se tvoří a jak ho můžeme spolehlivě odstranit. Správné informace a návyky jsou klíčem k úspěchu. Nebuďte tedy lhostejní k zubnímu plaku a ukažte mu, kdo je tady šéf! Pamatujte, že zdraví vašich zubů závisí na vás!