Keramické zuby: Jak předejít komplikacím a udržet si zdravý úsměv

Keramické zuby: Jak předejít komplikacím a udržet si zdravý úsměv pro, 22 2023

Keramické zuby a jejich místo ve světě zubních náhrad

Zamyslet se nad významem keramických zubů v našich ústech je dobré již při pohledu do zrcadla. Usměv je totiž vizitkou každého člověka a keramické korunky a mosty jsou jednou z cest, jak si jej udržet krásný a živý i přesto, že původní zuby již ozdobou úsměvu být nemohou. Považuji za důležité podělit se o zajímavý fakt, a to že keramické zuby jsou díky své estetice a odolnosti velmi oblíbenou volbou pro trvalé řešení nahrazení poškozeného nebo chybějícího zubu. Tyto náhrady vznikají individuálním odstínem přizpůsobeném každému pacientovi a díky jejich přírodnímu vzhledu se stávají téměř k nerozeznání od skutečných zubů.

Sám si pamatuji, že když jsem byl malý, babička mi vyprávěla o svých "falešných zubech", které se jí neustále pohybovaly v puse a občas je dokonce musela vyndavat a čistit. Tehdy jsem si neuměl představit, že bych s něčím podobným musel někdy žít. Naštěstí dnešní stomatologie dokáže zázraky a já, kdybych někdy přišel o zub, už vím, že bych se rozhodně ubíral směrem k těm keramickým, které by na mě usmívaly zrcadla mého domova v Ostravě.

Proč zuby trápí a kde vznikají nejčastější komplikace?

Existuje celá řada důvodů, proč se můžeme setkat s komplikacemi u keramických zubů. Jak jsem již zmínil, stomatologie šla dopředu obrovskými kroky, ale i tak může mít keramická náhrada některé slabin. Mezi nejčastější problémy patří nepřesnost v odlitcích, chyby při aplikaci na zubní kořen, odštěpení keramiky, nevhodně zvolený odstín nebo reakce organismu na cizí materiál. Ano, i naše těla mohou mít někdy své mouchy, které se rozhodnou rebelovat proti něčemu cizímu, ačkoli to má za úkol pomoci a zlepšit nám život.

Nepříjemnou zkušenost s komplikací keramických zubů měl můj dobrý přítel Petr. Vše bylo zdánlivě v pořádku a on se po léta smál, aniž by měl jediný problém. Pak ale při jednom nezvykle tvrdém kousnutí cítil bolest a následně zjistil, že má prasklinu na jedné z korunek. Výsledkem byla řada návštěv zubaře a konečně výměna keramické náhrady. I když je to trochu pesimistické, ukazuje to, že i s moderní medicínou je potřeba mít na paměti, že někdy se věci nepodaří úplně podle plánu.

Prevence je klíčová – jak pečovat o keramickou náhradu

Pečlivost a důslednost by měly být dvě základní kameny každého, kdo si do svého ústního kolečka vloží keramický zub. Pravidelná kontrola u zubaře, kvalitní ústní hygiena, správná technika čištění zubů a používání mezizubních kartáčků jsou prostě nezbytné. Sám jsem se stál zastáncem staré dobré nitě – ač se to může zdát zastaralé, je to jeden z nejdokonalejších způsobů, jak udržet mezizubní prostory čisté. A nezapomeňme na pravidelné výměny zubních kartáčků! Jakmile začnou jejich štětinky vypadat víc jako hlava brokolice než efektivní nástroj na čištění, je čas na změnu.

Dále se nesmí opomíjet správná výživa a minimalizace konzumace jídel a nápojů, které mohou korunky poškodit – třeba příliš tvrdé pokrmy nebo nápoje s vysokým obsahem cukru a kyselin, které mohou způsobit erozi. Považuji za rozhodně vhodné občas se odměnit nějakou tou sladkostí, ale následně je dobré si zuby řádně vyčistit. Odolnost keramiky je vysoká, ale ani ona není nezničitelná. Já sice osobně dávám přednost slaným pochoutkám, ale i s nimi platí – vše s mírou a s očekáváním doplnění pečlivé hygieny.

Postup při vzniku komplikací – co dělat a na co si dát pozor

Někdy se i přes veškerou péči může stát, že na keramickém zubu rozpoznáte nějaký problém. V takovém případě je nejlepším řešením rychlá cesta k zubaři, aby mohl zjistit příčinu a navrhnout nejlepší možný postup řešení. Ať už se jedná o drobnou prasklinu, ulomení kousku nebo nějaké zánětlivé procesy v okolí zubního implantátu, nikdy není dobrou ideou snažit se problémy řešit domácími metodami. Televize a internet mohou být plné "zaručených tipů", ale ve skutečnosti může takové "domácí léčení" věci jen zhoršit.

Když už mluvíme o zkušenostech, nedávno se mi do rukou dostal příběh muže, který si při zahradničení zlomil zub na keramické náhradě. Místo toho, aby okamžitě zamířil k zubaři, se pokusil "opravit si ho" pomocí různých lepidel, která našel doma. Nemusím snad ani říkat, že to nedopadlo dobře a nakonec musel podstoupit mnohem invazivnější zákrok, než bylo nutné. Proto, pokud vám keramický zub dává vědět, že něco není v pořádku, neodkládejte návštěvu odborníka.

Možnosti řešení komplikací u keramických zubů

Pokud se už s nějakou komplikací setkáme, je dobré vědět, jaké máme možnosti. V některých případech se může jednat o malou úpravu korunky či mostu přímo v ordinaci, přilepení odštěpené části speciálním dentálním cementem nebo vyměnění za úplně nové. Moje zkušenosti s keramickými zuby jsou sice převážně jen z pozice pozorovatele a posluchače příběhů druhých, ale i tak jsem se dozvěděl, že výměna není vždycky nutná a někdy stačí i menší korektury. To je povzbuzující, protože ukazuje, že nehoda nemusí znamenat okamžitou a drahou výměnu.

Mějte však na paměti, že každý případ je jedinečný a co pomohlo tomu mému kamarádovi Petru, nemusí nutně být tím pravým řešením pro vás. Je to jako s receptem na svíčkovou – každá famílie má ten svůj, ale všechny jsou slavné tím, že chutnají skvěle. Stejně tak i u zubních komplikací sledujeme cíl – vrátit svému úsměvu půvab a funkčnost – ale cesta k němu se může lišit.

Finanční aspekt a závěr

Závěrem bych se rád dotknul ještě jednoho aspektu, který často hraje roli při rozhodování o léčbě zubů – a sice financí. Ano, keramické zuby mohou být v pořizovacích nákladech vyšší než jiné typy zubních náhrad, ale pokud vezmete v úvahu jejich odolnost a estetiku, mnohdy se jedná o investici, která se vyplatí. Já jsem si například loni v létě koupil nový gril a sice jsem zpočátku nad cenou přemýšlel, ale po první barbecue párty v mém zahradním altánku jsem věděl, že to byla správná volba – a v případě zubních náhrad je to obdobné, investujete do něčeho, co vám bude sloužit a těšit oko po dlouhé roky.

Nadále tedy budu s úsměvem sledovat, jak se keramické zuby stávají stále oblíbenějšími a jak ve světě zubní medicíny posouvají hranice toho, co je možné udělat pro naše zuby. Doufám, že jsem vás svým povídáním alespoň trochu poučil a možná i pobavil. Přeji vám tedy hodně zdravých úsměvů bez komplikací a pokud by se nějaký problém přeci jen objevil, pamatujte na to, že prevence a rychlá reakce jsou vašimi nejlepšími přáteli. Držte zuby pohromadě, jak se pevně zakousnout do všeho, co vám život přinese!